Kraina dobroci


Książka „W Jeżynowym Grodzie” autorstwa Jill Barklem ukazuje dzieciom zachwycający, pełen dobra świat mysiej społeczności. Integralną częścią opowieści zamieszczonych w tomie są rysunki inspirowane XIX-wieczną sztuką ilustracji.


W Jeżynowym Grodzie

Jeżynowy Gród wykreowany przez pisarkę i ilustratorkę Jill Barklem rozbudza w czytelniku poczucie rozkosznego ciepła. Bohaterami tej książki i zawartych w niej ośmiu opowieści jest mysia społeczność mieszkająca wzdłuż jeżynowego żywopłotu. Życie dorosłych i dzieci upływa tutaj w zgodzie z porami roku, nie brakuje w nim pracy, codziennych zajęć i obowiązków, ale jest też zabawa i przyjemność wspólnego świętowania przeróżnych okazji. Dziecięcy czytelnik dzięki tej lekturze poznaje pory roku wraz z ich charakterystycznymi cechami, ważne życiowe wydarzenia i postawy sprawiające, że życie pośród innych osób pomyślnie się układa. Myszki pomagają sobie, dbają o przyjaciół, sprawiają sobie niespodzianki i celebrują najzwyklejsze chwile. W tej krainie dobroci piękno codzienności stanowi motyw przewodni.

W Jeżynowym Grodzie

Książka ta znajduje się w opozycji do publikacji konfrontujących dzieci, nawet te najmłodsze, z istotnymi problemami. Tutaj nie ma rodzinnych dramatów, rozwodów, zgonów, krzywdzonych zwierząt, przemocy i jej skutków. Co oczywiste książki poruszające wymienioną problematykę są bardzo przydatne w procesie wychowania dziecka, stanowić mogą dobrą podstawę do trudnych rozmów i taka też jest ich rola. Wspominam o tym jednak, bo coraz trudniej jest znaleźć dla dziecka taką lekturę, w której dominowałby bezpieczny, dostatni świat i bezdyskusyjnie szczęśliwe zakończenia, a „W Jeżynowym Grodzie” taką właśnie lekturą jest.

Opowieści Jill Barklem są zatem z jednej strony zwierciadłem zwykłego świata, w którym przygotowuje się przetwory na zimę, urządza urodzinowe niespodzianki i zawozi własnoręcznie utkane koce komuś, kto ich potrzebuje, a z drugiej strony stanowi pełną ciepła utopię pokazującą dziecku jak niewiele potrzeba, by życie było naprawdę spokojne i dobre, choć z jakiegoś powodu, poza obszarem świata przedstawionego, jest to tak trudno osiągalne.

W Jeżynowym Grodzie

Zachwycające precyzją wykonania ilustracje są integralną częścią opowieści o Jeżynowym Grodzie. Autorka do ich przygotowania podchodzi z ponadprzeciętną starannością i bez wątpienia czerpie inspiracje z XIX-wiecznej sztuki ilustratorskiej. „Każdy kwiatek musi rosnąć w odpowiednim dla siebie miejscu, mieć określoną liczbę płatków i kwitnąć we właściwym czasie” – deklaruje Jill Barklem we wprowadzeniu do książki, gdzie opowiada także i o tym jak stworzyła serię książeczek o tym idealnym świecie, zapoczątkowaną w 1978 roku.

Choć od tego czasu upłynęło wiele lat, popularność przygód mysiej społeczności nie słabnie i wciąż ukazują się nowe wydania – jak chociażby omawiana polska edycja opublikowana w bieżącym roku. To nie zaskakuje, bo „W Jeżynowym Grodzie” jest książką ponadczasową, przeznaczoną dla dzieci, a jednocześnie przyjemną w odbiorze dla czytelnika dorosłego.Agnieszka Kantaruk

Jill Barklem, W Jeżynowym Grodzie, Przekład: Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk, Wydawnictwo Znak, Premiera: 3 lipca 2017
 
 

W Jeżynowym Grodzie

Jill Barklem
W Jeżynowym Grodzie
Przekład: Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk
Wydawnictwo Znak
Premiera: 3 lipca 2017
 

W Jeżynowym Grodzie

W Jeżynowym Grodzie

W Jeżynowym Grodzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *