Wywalczone marzenia


Współczesne i te z odległej przeszłości. Odważne, niezłomne, wyjątkowe. Inspirujące i godne naśladowania – sto takich bohaterek wybrały Elena Favilli i Francesca Cavallo do swojej książki zatytułowanej “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”.


Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

„Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to książka, która ma w sobie niemożliwy do racjonalnego wyjaśnienia ładunek dobrej energii. To nie jest kwestia zawartych w niej historyjek o wyjątkowych kobietach ani wspaniałych ilustracji o wysokich walorach artystycznych, bo przecież, w obszarze literatury dziecięcej, wiele jest pięknie wydanych publikacji, a opierających się na uproszczonym przedstawieniu dla młodych odbiorców życiorysów znanych osób – jeszcze więcej. W tym przypadku działa coś zupełnie nieuchwytnego, coś, co sprawia, że „Opowieści…” tak bardzo wyróżniają się na tle podobnych książek. Może to sprawka faktu, że do jej powstania przyczyniły się setki ludzi z całego świata? To dopiero jest niewiarygodna historia!

Funduszy na pierwsze wydanie książki autorki – Elena Favilli i Francesca Cavallo szukały poprzez portal crowfundingowy. Ich pomysł tak spodobał się internautom, że suma wpłat przekroczyła milion dolarów, a fundusze napłynęły z siedemdziesięciu pięciu krajów, co okazało się rekordową kwotą w historii zbiórek internetowych mających na celu sfinansowanie zupełnie nowej publikacji. Dalej było tylko ciekawiej: zaledwie w przeciągu pół roku książka rozeszła się w ilości pół miliona egzemplarzy, prawa do tłumaczeń autorki sprzedały do 33 krajów udowadniając swoją własną historią, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeżeli będzie się tak długo szukać sposobu na spełnienie marzenia, aż się go znajdzie. To piękna puenta dla napisanej przez kobiety publikacji opowiadającej o losach innych kobiet, które nie bacząc na przeszkody i konwenanse dążyły – przeważnie skutecznie – do wielkich osiągnięć. Autorki „Opowieści…” pokazują młodym czytelnikom, że osiągnięcia te mogą być różnorodne, a ich granicą jest tylko wyobraźnia.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Dobór bohaterek, których sylwetki trafiły do tego zbioru jest zaskakująco rozległy i adekwatny dla współczesnego odbiorcy. Z dobrze znanymi postaciami z odległej przeszłości, takimi jak wojownicza królowa Elżbieta I, Hatszepsut i Kleopatra – kobietami mającymi w swych rękach władzę faraona, czy Marią Skłodowską-Curie, sąsiadują fascynujące, a nieoczywiste postaci wybitnych kobiet naszych czasów: architektka Zaha Hadid, Jane Goodall, dobrze znana dorosłym z gigantycznego wkładu w popularyzację wiedzy o przyrodzie i istotne, własne badania w tej dziedzinie, albo Brenda Chapman, rysowniczka i reżyserka, która podjąwszy pracę w wytwórni Walta Disneya postawiła sobie za cel stworzenie nowego rodzaju księżniczki, samodzielnej i walecznej, co zaowocowało postacią rudowłosej Meridy.

Do książki trafiły artystki, sportsmenki, kobiety naukowcy i działaczki społeczne, panie zajmujące się dziennikarstwem albo medycyną. Tak szeroki przekrój zawodów to doskonały pomysł, bo pokazuje dzieciom, że ważne i potrzebne są talenty z wszelkich dziedzin, a nie tylko modne w danej chwili profesje, szeroko promowane przez media. Słowo – dzieciom – pojawiło się przed chwilą nie przez przypadek, bo chociaż tytuł książki głosi, że jest ona przeznaczona dla młodych buntowniczek, to konwencja opowieści snutych przez autorki okaże się porywająca również dla młodych buntowników, bez wątpienia!

Każda z krótkich historyjek, istotnie idealnych na dobranoc, zaczyna się baśniowo – „Był sobie raz…”, „Kiedyś pewna dziewczyna…”, „Nie tak dawno temu…” – co stanowi czytelny sygnał, że oto wkraczamy w świat niezwykłości. Bo chociaż wszystkie opowieści zgromadzone w książce odpowiadają realnym życiorysom, to jednocześnie są niezwykłe niczym baśnie: osiągniecie celu wymaga nadzwyczajnej cierpliwości, o zwycięstwie przesądza siła woli, pokonanie przeciwności losu prowadzi do olśniewających rezultatów. Płynie z tej lektury inspiracja i zachęta do realizowania swoich zamierzeń, nieodrzucania śmiałych planów z takiego tylko powodu, że innym ludziom wydają się dziwne albo niemożliwe do zrealizowania.

książka pokazuje dzieciom, że ważne i potrzebne są talenty z wszelkich dziedzin, a nie tylko modne w danej chwili profesje

Książka ta może towarzyszyć dziecku przez długi czas. Najmłodsi czytelnicy potraktują opowieści o niezwykłych postaciach jako zaproszenie do barwnego świata nieznanych im przygódOpowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek – zanurkują z bohaterkami w oceanie, będą ekscytować się awanturniczym życiem piratów, przeniosą się w wyobraźni do azjatyckiego królestwa albo uniwersyteckiego laboratorium. Dla nich „Opowieści…” mogą stać się skarbnicą pomysłów na scenariusze nowych zabaw.
Starsze dzieci mogą natomiast potraktować zawarte w tomie opowieści już nie metaforycznie, ale bardziej praktycznie, znajdując w nich impuls do definiowania własnych zainteresowań. Co do dorosłych czytelników: uważajcie z tą książką, bo wytrąca z rąk wszelkie wymówki – jak pokazują Favilli i Cavallo, nie ma takich okoliczności, które uzasadniałyby rezygnację z własnych pragnień. Wanda Pawlik

Elena Favilli, Francesca Cavallo, Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, Przekład: Ewa Borówka, Wydawnictwo Debit, Premiera: 27 września 2017 (w salonach Empik i na stronie wydawcy), 11 października 2017 (we wszystkich księgarniach)
 
 

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Elena Favilli, Francesca Cavallo
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek
Przekład: Ewa Borówka
Wydawnictwo Debit
Premiera: 27 września 2017 (w salonach Empik i na stronie wydawcy), 11 października 2017 (we wszystkich księgarniach)
 

Ta książka pozostanie dla nas wyjątkowa z wielu powodów. Niektóre są oczywiste: rekordowa suma pieniędzy, którą zgromadziłyśmy w zbiórce internetowej (ponad milion dolarów! Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek to najhojniej sfinansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu), zadziwiająca liczba sponsorów z ponad siedemdziesięciu krajów i zaszczyt współpracowania z dziesiątkami niebywale uzdolnionych artystek z całego świata.

Są też powody mniej oczywiste. Wieści od przyszłych rodziców, którzy donosili nam, że to pierwsza książka, którą kupili swoim córkom. Od znajomej, która wyznała, że dzięki tej kampanii odważyła się rozpocząć pracę nad bliskim jej sercu projektem, od dawna odkładanym na później z obawy przed porażką. E-mail od pewnej mamy nieposiadającej się z radości, że oto dostaje do ręki książkę, która pomoże jej dzielić się z trzema synami swoim światopoglądem, nie tylko z perspektywy matki, ale i kobiety. I wreszcie powód najważniejszy: olbrzymie zaufanie, które okazali nam darczyńcy.

Kobiety niezbyt często doświadczają takiego zaufania. Nie uważamy go za coś oczywistego. Jakbyśmy mogły? Większości niezwykłych kobiet przedstawionych w tej książce nikt nie udzielił takiego kredytu. Bez względu na wagę ich odkryć, zuchwałość poczynań czy stopień geniuszu nieustannie je deprecjonowano, pomijano, a w niektórych przypadkach niemal wymazywano z kart historii. To ważne, by dziewczynki rozumiały, jakie będą się przed nimi piętrzyć przeszkody. I ważne, by miały świadomość, że można je pokonać. Że nie tylko zdołają wymyślić, jak przezwyciężyć przeszkody, ale wręcz bezpowrotnie je zlikwidują, tak by kolejne pokolenia już się na nie nigdy nie natknęły. Tak właśnie uczyniły wybitne kobiety z kart tej książki. Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat.

Niech te śmiałe pionierki staną się dla was inspiracją. Niech ich portrety zaszczepią w naszych córkach niezachwiane przekonanie, że piękno przejawia się w każdym, niezależnie od sylwetki, koloru skóry czy wieku. Niech każda czytelniczka dowie się, że największym sukcesem jest życie pełne zapału, ciekawości i wielkoduszności. Codziennie przypominajmy sobie, że mamy prawo do szczęścia i szalonych poszukiwań.

Skoro trzymasz już w dłoniach tę książkę, my z nadzieją i entuzjazmem myślimy o świecie, który wspólnie budujemy. Świecie, w którym granic marzeń i inicjatyw nie wyznacza płeć. Świecie, w którym każda z nas może stwierdzić bez wahania: jestem wolna.

Dziękujemy, że ruszasz z nami w tę drogę.
Elena Favilli
Francesca Cavallo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *