Ptasi filozof


Przygody Marcelego Szpaka, spisane przez Joannę Pollakówną mają ponadczasowy urok charakterystyczny dla książek, których autorzy traktują dziecięcego czytelnika najzupełniej serio. Spodobają się każdemu ciekawskiemu maluchowi.


Marceli Szpak dziwi się światuJeżeli ulubionym słowem waszego dziecka jest: „dlaczego?” to Marceli Szpak i Leszek Zając, bohaterowie wykreowani przez Joannę Pollakówną będą dla niego idealnymi towarzyszami. Ta para zwierzaków, wcześniejszym pokoleniom doskonale znana z serialu animowanego na podstawie scenariusza Pollakównej, wyprodukowanego w latach 1984-1986 przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, spędza całe dnie na tym, co ujęte w tytule serii czyli dziwieniu się światu.

Przyjaciele, z filozoficznym zacięciem, debatują nad tym, co ich otacza, a w rezultacie tychże dyskusji dochodzą do mniej lub bardziej abstrakcyjnych wniosków. Ich sposób myślenia bliski jest temu, w jaki podchodzą do rzeczywistości dzieci wywodząc nieprzeciętne wnioski ze spraw i zjawisk, których dorośli nawet nie zaszczycają kapką swej uwagi. Szpak i Zając to uważni i ciekawscy obserwatorzy przynoszący z każdej wyprawy do lasu, z każdego spaceru i podróży nowe wrażenia i przemyślenia.

Wersja książkowa, podobnie jak znana z ekranów telewizorów, choć kierowana jest do najmłodszych odbiorców, nie znudzi także inteligentnych rodziców. Pollakówna operuje subtelnym poczuciem humoru, ukrytym między wierszami, toteż lektura tej książki z dzieckiem na pewno dorosłego nie znudzi. „Marceli Szpak” ma bowiem urok charakterystyczny dla książek, których autorzy traktują dziecięcego czytelnika najzupełniej serio. Bez zdrobnień, infantylnych dialogów czy upraszczania treści do granic absurdu. To nieszablonowa historia, która pomimo upływu lat od chwili powstania, nie straciła nic ze swej atrakcyjności. Agnieszka Kantaruk


Joanna Pollakówna
Marceli Szpak dziwi się światu
Ilustrator: Karolina Dziewa
Wydawnictwo Wilga
Seria z Niezapominajką
Premiera: 13 września 2017
 

 

Marceli Szpak dziwi się światu


Marceli Szpak dziwi się światu

Marceli Szpak dziwi się światu

Marceli Szpak dziwi się światu

Marceli Szpak dziwi się światu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *