Natura pełna niespodzianek


“Niesamowita Natura” to cykl książek przybliżających dzieciom fascynujące ciekawostki ze świata zwierząt i roślin. Składające się na niego tytuły zabierają najmłodszych czytelników w podróż przez świat przyrody pełen niespodzianek.

Niesamowita Natura

Skondensowana treść, przystosowana do możliwości percepcji kilkulatka i przejrzysta, nowoczesna forma graficzna wyróżniają książki Pavli Hanáčkovej z serii „Niesamowita Natura” ukazujące się w wydawnictwie „Tata robi książki”. Trzy dotychczas wydane tomy: „Sztuka przetrwania”, „Zdumiewające przyjaźnie” oraz „Mity i stereotypy” przygotowano tak, by rozbudzały zainteresowanie maluchów przyrodą i skłaniały dzieci do zadawania dalszych pytań o zwyczaje zwierząt, właściwości roślin i otoczenie, w których one występują.

 

Niesamowita Natura„Sztuka przetrwania” zgodnie z tytułem omawia, w jaki sposób natura przygotowała zwierzęta do radzenia sobie z warunkami, w których przebywają.

Skrajnie różnie obszary, takie jak na przykład pustynia, góry, dżungla, głębokie wody czy obszary polarne, wymagają innych mechanizmów przystosowawczych i to właśnie o nich pisze Hanáčková, wybierając przede wszystkim te, które mogą wzbudzić zaciekawienie i podziw dziecka.

Opowiada o tym do czego może przydać się futro, kamuflaż za pomocą barw, gruba skóra, kły, a nawet wąsy. Podaje nie tylko informacje o tym, jakie cechy zwierząt przydają im się do życia w danym miejscu, ale też omawia zachowania pomagające przetrwać.

 

„Zdumiewające przyjaźnie” to tom poświęcony relacjom pomiędzy różnymi gatunkami zwierząt. Książka nie tylko dostarcza informacji o tym, kto z kim w świecie natury żyje w komitywie, ale też uczy umiejętności uważnej obserwacji poprzez uświadamianie dziecku, że nie zawsze to, co wydaje się oczywiste na pierwszy rzut oka, jest prawdziwe.

Jeden przykład: o bakteriach dziecko od najmłodszych lat słyszy, że to coś złego, co może mu zaszkodzić. A to przecież tylko część prawdy. W rozdziale „Panda i bakterie” autorka opisuje świat pand kręcący się wyłącznie wokół jedzenia, a w nim także niezbędnych sojuszników tych niedźwiedzi czyli bakterie. Takich przykładów zgodnej współpracy jest w książce oczywiście znacznie więcej. Hanáčková już na jej początku zaznacza, że każde stworzenie w naturze ma inne „talenty”, a dopiero ich łączenie daje ostateczny, korzystny rezultat.
Czy ludzie nie nazbyt często zapominają o tej zasadzie wymyślonej przez matkę naturę?

 

Niesamowita Natura„Mity i stereotypy” opowiada o tym, że pozory mylą, a krzywdzące, niesprawiedliwe i przede wszystkim błędne informacje o różnych gatunkach zwierząt przynoszą więcej szkody niż pożytku. Główną szkodą jest oczywiście bezzasadny lęk przekazywany niejednokrotnie z pokolenia na pokolenie. A wystarczyłoby trochę poczytać!

Na przykład o tym, że nietoperze wcale nie wplątują się we włosy, niedźwiedzie wcale nie mają ochoty pożerać turystów na śniadanie, świnie nie są powolnymi leniuchami, a powiedzenie „głupi jak osioł” nijak ma się do rzeczywistości.

W postaci prostych i zabawnych notek Hanáčková omawia tym razem te zwierzaki, które doczekały się złej sławy z powodu wierzeń naszych przodków. Autorka obala w książce piętnaście z setek mitów – wystarczająco dużo na sam początek przygody z czytaniem książek o zwyczajach zwierząt.

 

Treść wszystkich trzech książeczek podzielona jest na krótkie notki ułatwiające dziecku zapamiętywanie informacji. Dzięki tej formie książka może posłużyć także do nauki samodzielnego czytania. Tekst ilustrują zabawne rysunki autorstwa Linh Dao.

Polska wersja serii ukazała się w wydawnictwie „Tata robi książki”, założonego przez tatę, który po narodzeniu córki rzucił pracę w korporacji i postanowił wydawać książki. Odważny pomysł! Agnieszka Kantaruk

Pavla Hanáčková
Niesamowita natura. Zdumiewające przyjaźnie
Niesamowita natura. Mity i stereotypy
Niesamowita natura. Sztuka przetrwania

Wydawnictwo Sierra Madre, Premiera: 27 wrzesnia 2017
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *