Obrzydliwe jest potrzebne


W swoich komiksach o mieszkańcach lasu Adam Wajrak i Tomasz Samojlik przekazują dzieciom wiedzę o przyrodzie pod postacią zabawnych historyjek. W trzecim tomie zatytułowanym “Zew padliny”, wyjaśniają czytelnikom z jakich powodów to, co powszechnie uznawane przez ludzi za obrzydliwe, jest w naturze bardzo potrzebne.


Zew padlinySzeryf Triko znów ma ręce pełne roboty – w lesie pojawiła się naprawdę duża padlina. Różne gatunki ptaków chcą się na niej pożywić czyniąc przy tym nieznośny harmider. Dzielny dzięcioł chciałby nieco uspokoić rozrabiaków, ale na próżno: gdy dostępne jest atrakcyjne truchło, to ład i porządek odchodzą na dalszy plan, a zasady ustala najsilniejszy. Na domiar złego wprost do dziupli Trika i Tridy, gdzie przebywa trójka ich dzieci, zmierza kuna. To oznacza wielkie zagrożenie dla maluchów. Czy uda się je ocalić? A może kuna wręcz przyda się do rozwiązania problemu z padliną? Tak zaczyna się najnowsza, trzecia, historyjka stworzona przez duet autorów: Adama Wajraka i Tomasza Samojlika zatytułowana „Zew padliny”.

Zew padliny

„Jak zauważyliście, w naszych komiksach odczarowujemy to, co większość ludzi uważa za wstrętne i niepotrzebne” – piszą autorzy we wstępie. Tym razem wspomniane „odczarowywanie” nie będzie takie proste, bo zwierzęce truchło na pewno większości osób kojarzy się niezbyt przyjemnie. Jednak autorzy udowodnili, że z odrobiną sprytu i wielką ilością wiedzy i ten temat można omówić przystępnie i ciekawie. Dzielny Triko chce jak najszybciej uporać się z zamieszaniem, jakie wprowadził w życie lasu wielki martwy jeleń. W tej sprawie sam sobie jednak nie poradzi, musi poszukać sojuszników pośród różnych gatunków zwierząt.

Zew padliny

Zew padliny

A co tak naprawdę dzieje się w lesie z martwym zwierzęciem już poza ramami westernowego komiksu? Autorzy oczywiście są przygotowani na to pytanie. Każdy z dziesięciu rysunkowych rozdziałów przedzielili stronicami z tekstem i zdjęciami wyjaśniającymi dzieciom między innymi tę kwestię. Brzmi poważnie? Bez obaw, autorom nie brak talentów dydaktycznych i nawet temu tematowi, niełatwemu do objaśnienia młodym odbiorcom, sprostali koncertowo. Do tego książka pełna jest różnorodnych ciekawostek. Dzieci dowiedzą się z niej chociażby czy lisy naprawdę są chytre, dziki dzikie i złe, a wilki samotne.

Wajrak i Samojlik opowiadają z humorem, skutecznie wystrzegają się nudy i mentorskiego tonu

Wajrak i Samojlik opowiadają z humorem, skutecznie wystrzegają się nudy i mentorskiego tonu. Cała komiksowa seria przez nich stworzona dobrze odzwierciedla ideę nauki poprzez zabawę. Dziecięcy czytelnik błyskawicznie wciągnie się w wir przygód mieszkańców lasu, mimowolnie przyswajając informacje o ich zwyczajach i funkcjonowaniu w przestrzeni przez nich zamieszkiwanej. To sprytny pomysł i z pewnością wart kontynuacji. Co jeszcze spotka w przyszłości dzięciolego szeryfa? Sama jestem ciekawa! Wanda Pawlik

Zew padliny

Tomasz Samojlik & Adam Wajrak, Zew padliny, Wydawnictwo Agora, Premiera: 31 października 2018
 
Magazyn Dobre Książki objął publikację patronatem medialnym
 

Zew padliny


Zew padliny

Zew padliny

Zew padliny

Zew padliny

Zew padliny

Zew padliny

Zew padliny

Zew padliny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *